Smaller Default Larger

Artyści ODAzG 2013

Jak co roku w kwietniu, w samym sercu Wielkopolski będziemy mieli okazję usłyszeć i zobaczyć wielu znanych i cenionych muzyków. Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą odbędą się 12- 14 kwietnia 2013r.

Siódma edycja będzie obfitowała w niezwykłe muzyczne wydarzenia, wśród których można wyróżnić przede wszystkim: całkowicie bezpłatne warsztaty, które w tym roku poprowadzą Marek Raduli, Thomas Fellow, dodatkowo konsultacji będą udzielać Krzysztof Ścierański i Przemysław Kuczyński.
W tym roku również trzydniowe warsztaty wokalne poprowadzi Grażyna Łobaszewska, wokalistka i kompozytorka. Uczestnicy zajęć ostatniego dnia imprezy wspólnie wystąpią na scenie, prezentując efekty trzydniowej pracy warsztatowej. Wieczorami odbywać się będą koncerty gwiazd rodzimej sceny muzycznej oraz zagranicznej, prezentacje filmów o tematyce gitarowej i sławny już klub gitary, który od wielu lat jest swoistym sercem imprezy.

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą

www.gitaramosina.pl

Stąd został zapożyczony również poniższy artykuł z naszej serii "Warto poznać" przybliżający sylwetki tegorocznych Gości festiwalu.

Oto oni:

 

Koncert 'Eugeniusz Kowalski' - 12 kwietnia 2013r. Mosińśki Ośrodek Kultury 

Zespół stworzony przez poznańskich muzyków oscylujących wokół muzyki Soul oraz R&B. Teksty dotyczą przeróżnych aspektów i problemów życia współczesnego człowieka- wykreowanego przez nas Eugeniusza K. Podczas krótkiej działalności udało mu się zyskać II nagrodę w WFFM jak i zdobycie sympatii internautów oraz najwyższe uznanie wybitnych muzyków i dziennikarzy muzycznych, w konkursie SKODA AUTO MUZYKA. Dzięki temu zespół miał zaszczyt wystąpić podczas koncertu finałowego w studiu im. Agnieszki Osieckiej  Radiowej Trójki wraz w ponownym występie podczas Audycji Piotra Stelmacha "Offensywa" w Radiowej Trójce.

Skład Zespołu:

Michał Sobierajski– wokal,piano, synth, muzyka, słowa

Fryderyk Szulgit- gitara, sound effects, aranżacja

Paweł Stachowiak- gitara basowa, aranżacja

Andrzej Konieczny- perkusja, synth, sound effects, aranżacja

 

 

 

 

 


 

TRZECH WIELKICH GITARZYSTÓW NA JEDNEJ SCENIE 

Koncert Krzysztof Ścierański, Marek Napiórkowski, Marek Raduli - 12 kwietnia 2013r. Mosińśki Ośrodek Kultury

Marek  Raduli - znakomity gitarzysta, współpracował m.in. z zespołami Laboratorium, The Colors, Budką Suflera, Pi-eR-2, od lat prowadzi warsztaty w Muzycznej Owczarni" (...) Marek Raduli - człowiek legenda. Kiedy był w Kędzierzynie i miał trochę czasu, to spotykał się z kolegami, żeby pogadać i pograć... (...) Marek był dla mnie wzorem. On jest prawdziwym gitarzystą rockowym, a to bardzo do mnie przemawiało. Przychodziłem do niego poradzić się, jak zagrać to czy owo. Poświęcał mi wtedy dużo czasu i tłumaczył (...). Z pewnością był to duży krok do przodu - Zbyszek Krebs

 

Krzysztof Ścierański - Kompozytor i basista jazzowy, współpracował m.in. z takimi artystami jak Zbigniew Namysłowski, Krzesimir Dębski, Barnard Maseli, od początku związany z zespołem Laboratorium.

„Krzysztof Ścierański jest od dwudziestu lat najlepszym polskim basistą, co potwierdza doroczny ranking miesięcznika Jazz Forum. Króluje tam, w swojej kategorii, chyba od zawsze. Jego solowe koncerty to dawka niesamowitej energii, ciepła, wrażliwości, właściwie poezji basowej.” (materiały prasowe artysty)

 


Marek Napiórkowski - Jeden z najbardziej cenionych i rozchwytywanych polskich gitarzystów, zagrał już na przeszło 100 płytach różnych artystów (Anna Maria Jopek, Pat Metheny, H. Miśkiewicz i wielu innych)„Energiczny, elektryczny, eklektyczny, a jednak ma swój własny dźwięk. Na gitarze raz rockowo rzęzi, czasami bluesowo miauczy, niepokojąco skrzypi jazzem albo miękko muska struny bossa novą.” (wywiad, Zwierciadło nr 8/2006, rozmawia: Marta Trelos)

 

 

 


 

Koncert Friend’ n ’Fellow - 13 kwietnia 2013r. Mosińśki Ośrodek Kultury

Na kolejnym festiwalu wystąpi jeden z najważniejszych zespołów  akustycznego jazzu wokalnego -  Friend’ n ’Fellow. Obok kanadyjskiego duetu Tuck & Patti jest to najpopularniejszy i najchętniej prezentowany na najważniejszych estradach i festiwalach Europy tandem muzyczny.

Ciemnoskóra wokalista Constanze Friend określana często jako "śpiewająca Josephine Baker" jest dzisiaj atrakcją wielu prestiżowych estrad, choć najpewniej czuje się w kameralnych salach i klubach. W jej muzyce doszukać można się oczywistych odniesień do stylistyki Sarah Vaughn, Elli Fitzgerald oraz Cassandry Wilson. Wraz z wirtuozerskim gitarzystą Thomasem Fellowem tworzą niepowtarzalny nastrój i charakterystyczną stylistykę. Może właśnie dlatego artyści  często zapraszani są do udziału w koncertach  zarówno Ala Jarreau, Dee Dee Bridgewater,Marianne Faithful , jak i Simpy Red oraz funkowego jazzmana Maceo Parkera. Wielkim sukcesem był  także wspólny  festiwalowy koncert  z Rayem Charlesem.
Nieczęsto się zdarza, by pierwszy album zwiastował początek wielkiej kariery, ale w przypadku duetu Friend ’n’ Fellow zrealizowany w 1995 roku album "Fairy Godmother" spowodował ogromne zainteresowanie europejskich mediów. Przygotowana trasa koncertowa obejmowała ponad sto koncertów w najważniejszych klubach Niemiec, Austrii, Francji, Szwajcarii. Zarówno krytycy, jak i publiczność zwracała uwagę nie tylko na wspaniały głos wokalistki ,ale także ( jak to określił francuski magazyn Jazz Hot) "spójne brzmienie zespołu, czyli one-man-band – gitarzysty Thomasa Fellowa".

Nie bez przyczyny duet nawiązał więc współpracę z prestiżowa wytwórnią Ruf Records, która odtąd włączyła nagrania Friend 'n 'Fellow do swojego głównego katalogu. W kolejnym roku ukazał się album "Home", który natychmiast stał się bestsellerem . W promocji albumu i trasy koncertowej w Europie i w USA wziął udział legendarny bluesman Luther Allison, co dla młodych artystów stanowiło najlepszą rekomendacje. Słynny bluesman uczestniczył w koncertach i został producentem kolejnego albumu "Purple Rose". Płyta ta stała się przełomową w karierze zespołu. Zauroczenie bluesem, jazzem, gospel zaczęło ustępować miejsca także nagraniom i standardowym przebojom  rocka  a nawet muzyki rozrywkowej. Tak jak w przypadku innych grup wokalnych (np. The Manhattan Transfer) czy wokalistek jazzu (Dianna Krall, Dianne Reeves) coraz częściej w repertuarze duetu odnajdywały się jazzujące i swingujące interpretacje przebojów  J.Hendrixa, Bono & U2, J.Feliciano. Doskonała  wokalna interpretacja, wirtuozeria gitarzysty powodowały, że nagrania te nabierały całkowicie nowej formuły i stawały się  jazzującymi standardami  i przebojami duetu. Zmiany te ukazył album "Taxi" oraz sztandarowy w repertuarze album "Covered" , z przepięknymi interpretacjami  np. "Light My Fire", "I Still Haven’t Found What I'm looking For" czy "What a wonderful world".

Sporym wydarzeniem był także - zarejestrowany w teatrze Mom Ami w niemieckim Weimarze - koncert wydany na DVD "Live". Choć ukazał zaledwie fragment ogromnych możliwości interpretacyjnych i repertuarowych zespołu to stał się doskonałym pretekstem do licznych zaproszeń duetu na najważniejsze festiwale i estrady świata. Entuzjastycznie przyjęto recitale w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Pekinie, Wiedniu, Zurichu i Lucernie oraz w słynnym Jazzrally Dusseldorf Festival , gdzie Friend ’n’ Fellow wystąpili wraz z Rayem Charlesem.

Kto choć raz widział ten duet podczas koncertu, wie, jak wciągające są ich perfekcyjnie zaaranżowane występy. Magiczny głos Constanze Friend i wirtuozerska  gra na gitarze Thomasa Fellow to gwarancja wielkiego wydarzenie artystycznego. Najnowszy album "Lady" to muzyczny hołd złożony jednej z najwybitniejszych wokalistek - Ninie Simone. Duet wspaniale przygotował kilkanaście standardów legendarnej wokalistki: od klasycznej kompozycji Niny Simone "My Baby Just Cares For Me" po znane standardy, takie jak "Time", "Strange Lady" czy "Secrets Moon”

© Dionizy Piątkowski / Era Jazzu

 

Wybrana dyskografia:

Fairy Godmother (1995);Home (1997);Purple Rose (1998);Taxi (2001);Live -2003(DVD +CD );Covered (2005);Crystal (2006); Light My Fire (2006), Era Jazzu (2008), Lady ( 2009)

Constanze Friend – vocal

Thomas Fellow - guitars


 

Koncert „PRZEMYK AKUSTIK TRIO” - 14 kwietnia 2013r. Mosińśki Ośrodek Kultury

To kameralny projekt, w którego skład wchodzą oprócz wokalistki (czasem sięgającej po gitarę akustyczną, mini akordeon, głównie jednak po instrumenty perkusyjne) świetni instrumentaliści. Zobaczyć i usłyszeć możemy Błażeja Chochorowskiego grającego na fretlessie i gitarze akustycznej, na głównej gitarze akustycznej- Macieja Mąkę. Artyści sięgają po utwory znane odzierając je jednak z pierwotnych aranżacji. Także po te lubiane, lecz nieco zapomniane. Z czystej akustycznej formy promieniuje nowa energia i wzruszenie; dają się słyszeć subtelności, które wcześniej były jedynie dopełnieniem a teraz mile zaskakują jako walor główny. Koncert, choć bardziej nastrojowy od tych, które znamy z dużych sal czy plenerów, jest pełen zaskakujących zwrotów, energii, wirtuozerskich rozwiązań aranżacyjnych.

 

Dzięki wysmakowanej oprawie aranżacyjnej wyjątkowo czytelny jest głos artystki oraz - co za tym idzie - przekaz wszystkich piosenek, które nabierają przez to zupełnie nowej wartości dla odbiorcy. Wszystkie te elementy układają się w harmonijną całość i sprawiają, że odbiór tego projektu jest wyjątkowo przejrzysty i spotyka się ze wspaniałą, niespotykaną, równie spontaniczną jak samo wykonanie, reakcją publiczności. Jesienią, 21 września 2012 r. ukazała się płyta Renaty Przemyk „Akustik TRIO” będąca zapisem studyjnym projektu koncertowego o tej samej nazwie.

 

Skład/Instrumentarium:

Renata Przemyk – wokal, instrumenty perkusyjne, mini akordeon

Maciej Mąka – gitary akustyczne

Błażej Chochorowski – fretless, gitara akustyczna


 

Grażyna Łobaszewska - warsztaty wokalne 12-14.IV 2013r., Mosiński Ośrodek Kultury

Znakomita wokalistka i kompozytorka. Znana z takich utworów jak "Czas nas uczy pogody", "Piosenka o ludziach z duszą", "Brzydcy" czy "Gdybyś".

13 kwietnia 2013r., będziemy mieli okazję usłyszeć jeden z najważniejszych głosów wybitnej wokalistki i kompozytorki polskiej muzyki rozrywkowej. Grażyna Łobaszewska będzie gościem VII Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą w Mosinie. Od 2008 r. Artystce regularnie towarzyszy formacja AJAGORE w składzie: Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary) oraz Michał Szczeblewski (perkusja). Owocem tej współpracy jest najnowsze wydawnictwo dedykowane pamięci Czesława Niemena pod tytułem „Dziwny jest…” - album z nowoczesnymi aranżacjami, skutecznie przypominającymi twórczość mistrza sprzed lat, jak również przybliżającymi niezwykłe przeboje młodszej publiczności. Organizatorzy koncertu zapraszają również do udziału w trzydniowych warsztatach, które poprowadzi Artystka w dniach 12-14 kwietnia br., w Mosinie.

„Piosenkarka nie próżnowała przez ostatnie lata. Koncertowała, nagrywała – chociażby świetne albumy z piosenkami Krzysztofa Logana Tomaszewskiego i Czesława Niemena – a w wolnych chwilach pracowała z młodymi ludźmi, zdradzając im tajniki swojego fachu.” (Program Pierwszy Polskiego Radia)

 

 

 

Organizatorzy

 

Patronat Honorowy

 
 
 
  
 Burmistrz Gminy Mosina
Przemysław Mieloch
 
 
 
 
 
 

Sponsorzy

WSPARCIE FINANSOWE 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Patroni Medialni

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy